BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Šapalas

Šapalai įdomi žuvis. Ją gali sugauti plūdine, dugnine ar spiningu. Tai pakankamai universali žuvis. Tam tikra prasmi šapalas panašus į salatį - gyvena srauniose vietose, kur yra akmenuotas dugnas. Tai, kaip ir salatis, atsargi žuvis.

Šiek tiek mokslinės informacijos apie šapalą.

Tai graži žuvis. Jos kūnas pailgas, beveik apvalainas, galva ir kakta plati, nugaros žvynai tamsiai žali, o šonų stambūs sidabriniai. Nugaros ir uodegos pelekai juodai mėlyni, krūtinės ir pilvo oranžiniai ir raudoni. Žuvies ilgis 50-80 centimetrų, sveria iki 4 kilogramų (pasitaiko net iki 8 kilogramų). Šapalas atsargi, stipri žuvis, ir sugauti ją nelengva. Tačiau šapalai turi silpnybę karkvabaliams. Prie šio masalo jie puola pamiršę visą atsargumą. Minta kirmėlėmis, lervomis, vėžiais, vabzdžiais, varlėmis ir smulkiomis žuvytėmis. Neršia seklumose gegužės pabaigoje. Masalas upinės nėgės lerva (vingilis), vėžio mėsa arba išsinėręs vėžys, varlė, kartais gružlys. Dažniausiai žvejojamas dugnine, galima ir plūdine meškere, spiningu siauromis besisukančiomis blizgėmis palei dugną ir pačiame dugne. Su dugnine meškere geriausia jo laukti naktį. Vandens paviršiuje gerai kimba ant muselinės meškerės su vabzdžiu rėvose, siaurose protakose tarp vandens žolių, kur plaukioja įvairios smulkios žuvelės, įdubose už rėvų po palinkusiais medžiais ir krūmais. Saulėtą ramią dieną šapalai pakyla į paviršių, apsiniaukus guli srovėje, prisiglaudę prie dugno.

Šaltinis

Į tą pačią temą, radau informatyvų straipsnį apie šapalų žvejybą.

Liepos mėnesį prasideda labai gera šapalų žūklė. Šias žuvis tokiu laiku galima žvejoti ir vakare, ir ryte. Kas mėgsta šapalauti ir tingi keltis anksti rytą, gali neskubėti, ramiai pasivartyti pataluose, nes jie neblogai kimba ir vidury baltos dienos. Bet šapalams irgi reikia mažų masalų – mažyčių 2,5-3 cm ilgio voblerių (skęstančių arba plaukiančių, priklausomai nuo žūklės sąlygų). Be kai kurių žūklės subtilybių taip pat neapsieisite. Reikės ir ilgų spiningų, ir plonų valų.

Šiaip jau liepą šapalai kaip šapalai – laikosi įprastose savo vietose (už akmenų, rėvuose). Kantresniems žvejams geriausia juos gaudyti ne dambose, bet akmeninguose Nemuno vietose vobleriais vakare, naktį, anksti rytą. Tamsiu metu galima žvejoti ir toli nutįsusioje damboje – atsisėdi priešdambyje ir ant rievukės su mažais vobleriukais sau gaudai. Bet tokioje vietoje reikia vis mėtyti ir traukti, metyti ir traukti.

Naktį bet kokie nesklandumai dėl žvejybos įrankių paprastai baigiesi šviesos uždegimu, trypčiojimu, akmenukų byrėjimu. Šapalai visa ta labai jaučia ir baidosi. O jeigu susirandi kokią nors akmenuotą, kad ir negilią, vietą netoli kranto, tai užtenka voblerį užmesti ir prilaikyti vienoje vietoje. Šiek tiek judinant aukštyn, žemyn, į šonus. Kartais net pats primėtau į vandenį akmenų, kad susidarytų mažutės rėvutės, labai dominančias šapalus.

Aktyvių veiksmų nereiki. Tai labai patogu žvejojant naktį. Vietoj ilgo spiningo galima gaudyti ir “Match” tipo meškere, nes nereikia ypač daug mėtyti. Svarbu, kad būtų plaukiantis apie 5 cm ilgio vobleris . naktį žvejoti reikia kiek didesniais masalais, nes tokio mažučio ir nesuvaldysi su storu valu. Meškeriojant šiuo paros metu, netikslinga dėti plonesnio nei 0,23-0,25 mm skersmens valo. Mačiau problemų, nes nėra kada terliotis su žuvimi – vedžioti, žaisti su stabdžiais. Pakirti ir ištraukei.

Žvejojant naktį, nei paprastos baltos, nei tigrinių spalvų masalai visai nepasiteisina. Būna, kai geriausia žuvys kimba ant grynai žydros spalvos masalo, kartais – ant visiškai juodos spalvos, pasitaiko, kad griebia ir paprasčiausią sidabrinį su juoda nugarėle masalą. Svarbiausia, kad vobleris nebūtų giliai neriantis ir plaukiantis.

Nors ir keista, šapalai atplaukia naktį ir į dvidešimties centimetrų gylį. Svarbu, kad ta vieta būtų akmeninga, o šalia seklumos būtų gilų – žodžiu, kad nebūtų visas ruožas seklus ir šapalai turėtų iš kur atplaukti. Visas mailiukas naktį laikosi sekliuose pakrančių vandenyse. Pašvietus ir pažiūrėjus, atrodo, kad mailius, dėlytės ir visokios kitokios valgomos gėrybės tiesiog lipa į krantą. Šapalai irgi atplaukia į šias vieteles, kaip sakoma, pasižmonėti, pasmaguriauti ir siūlomo mažučiuko voblerio tikrai nepraleis.

Labai dažnai beviliodamas šapalus, gali sulaukti menkių būrio. Jos griebia voblerį su didžiausiu pliaukšėjimu. Atrodo, griebia kaip priešą ž pirma užmuša, o paskui ima. Naktį ir šapalai masalą griebia užtikrintai. Nebūna taip kaip dieną, kai ima ir nepaima. Rodos, nedidukas, pasės kilogramo, šapaliukas net 7 cm voblerį praryja kiaurai. Kaip jis taip sugeba išsižioti, man ir pačiam neaišku. Menkių galima paieškoti ir specialiai tose vietose, kur dumblėtas dugnas, bet teka nedidelė srovelė. Tik žemupyje žvejoti menkes gana sudėtinga – jos neturi savo specifinių vietų. Nemuno žemupį labiau užkariavę šapalai. Manoma, kad ten, kur šapalai, ten nėra menkių. Tačiau man ne kartą pasitaikė pagauti šapalą ir čia pat – menkę.

Iki šiol minėjau vien voblerius, nors tikrai neblogai šapalus galima žvejoti ir blizgutėmis. Tik jų dydžiai turėtų būti nuo 00 iki 1 numerio (pagal “Mepps” klasifikaciją). 2 numerio blizgutė –jau per didelė. Tokią sunkiai šapalui įsiūlysi. Tačiau aš naktį žvejoju tik vobleriais.

Šapalams nepatinka lietus. Lyjant sus spiningu ieškoti šapalų neapsimoka – ir pačiam meškeriotojui nemalonu, ir šapalai visiškai neaktyvūs. Tokiu oru nebent ant dugninės meškerės koks gali užkibti. Kai giedra, šviečia saulė ir vanduo nelabai skaidrus, koks paprastai būna Nemune, tada puikiausiai galima gaudyti šapalus.

Naktį tokiose vietose, kur prie kranto gilu ir daug akmenų, galima žvejoti sterkus, nors tokios vietos Nemuno žemupyje –tikras deficitas. Sterkus taip pat galima gaudyti masalais. Galima kabinti plaukiantį dviejų dalių 7 cm ilgio firmos “Rapala” “Jointed” voblerį (tai tikras” patentuotas” sterkų masalas) arba “Rapala” “Original” 7 cm ilgio sidabrinės spalvos voblerį. Gaila, kad nebūna žydros spalvos plaukiančių “Rapala” voblerių, nes tokia spalva naktį tikrai gera. Sterkai šiuo paros metu išplaukia į visai nedidelį gylį, kartais masalą ima net nuo paviršiaus.

Šaltinis

Rodyk draugams

Rašyk komentarą